pühapäev, 31. oktoober 2010

Saksa keele boksis IDEELAADAL 2010

Saksa keele boksis IDEELADAL 2010
Tiigrihüppe Sihtasutuse IDEELAADAL 2010 tutvustasime paljusid erinevaid e-keskkondi, e-õppevahendeid, mida oleme oma tundides järjekindlalt kasutanud ja ka reaalajas õppimise võimalusi. Tore oli tõdeda, et meie boksi juurde jätkus palju saksa keele huvilisi. See tegi südame soojaks. Kõik huvitujad said oma meiliaadressile „ideelaada e-abimehe“, mis sisaldas kõiki tööjuhendite ja näidete linke.
Kõigepealt demonstreerisime konkreetseid töösid, siis viitasime väga headele samm-sammult - juhenditele Koolielu töövahendites, mis on tublide kolleegide poolt tõesti hästi koostatud. Näitasime täpsemalt, kuidas neid leida ja saatsime kõik lingid veel ka külastajate meiliaadressile, et oleks neid kõiki kiirem ja lihtsam avada .Kõigepealt näitasime erinevaid e-raamatuid, mida oleme saksa keele õpetamisel kasutanud. Igas astmes õpilastele on väga meeldinud ToonDoo ( www.toondoo.com  ) koomiksiraamatud. Headeks näideteks tõime koomiksiraamatute võistlusel auhinnatud saksakeelsed raamatud vaba aja veetmise teemal:
http://www.toondoo.com/ViewBook.toon?bookid=189003
ja
http://www.toondoo.com/ViewBook.toon?bookid=188986
.
Imelihtne on luua ClassToolsi lehitsetavaid virtuaalseid raamatukesi ( http://classtools.net/education-games-php/turningPage/) ükskõik missugusel teemal lühijuttude, luuletuste, lühiankeetide, sõnade raamatukesse salvestamisel ja mis tore veel, neid saab ju lehitseda! Mixbook-i (http://www.mixbook.com/ ) raamatutesse saab lisaks tekstile salvestada ka fotosid (http://www.mixbook.com/photo-books/education/deutschstunde-4742923 ) ja tore on saksa keelt õppida ka Irina Ševtšenko pusleõpiku abil (http://kauksi-puzzle.blogspot.com/ ).
Nii nagu teisteski ainetes ja kõikjal kasutatakse ajaveebe ja vikisid, siis otse loomulikult on võimalus neid kasutada ka saksa keeles ( www.esaksa.wikispaces.com, www.werbungdeutsch.wordpress.com ). Oleme aastaid praktiseerinud blogisid oma etwinninguprojektide ( www.deutschliveonlineprojekt.wordpress.com ja muude Euroopa projektide (www.8bineu.wordpress.com ) kas siis organiseerimiseks või kajastamiseks, aga ka info edastamiseks ( http://twinningkauksis.blogspot.com , www.etwinningpkk.wordpress.com ). Paljud õpetajad kasutavad blogisid ka tööpäevikuks, kust õpilastel on kerge ja mugav leida tunniks tööülesanded ( Astrid Sildnik Kose Gümnaasiumist). Lubasime külastajatel pilku heita ka meie õpilaste blogidesse, mida nad kasutavad e-vihikutena, mis teeb e-tööde salvestamise ja ka kontrollimise väga hõlpsaks. Õpilased armastavad oma e-vihikuid väga, sest neid on kena vaadata! See on osutunud õpilaste jaoks väga motiveerivaks! Blogide ja vikide loomis- ja kasutusjuhendeid on väga palju, eriti Koolielus.
Saksa keele tundides oleme kasutanud ka fotoromaane, mis seisneb fotodele kõnemullide lisamises, milleks omakorda on palju erinevaid võimalusi. Üks neist võimalustest asub järgmisel aadressil: http://bighugelabs.com/captioner.php. Sõnavara õppimisel on aastaid populaarsed olnud wordle-sõnavarakaardid ( www.wordle.com , http://www.wordle.net/show/wrdl/1971377/Deutschstundehttp://www.wordle.net/show/wrdl/2434079/EU-Sprachen ), aga ka mitmesugustel teemadel veebiviktoriinid (väga paljud neist Anneli Kesksaare poolt valmistatud www.edlv.ee –l (http://www.edlv.planet.ee/DE20/ ) ja ka MyStydio-keskkonnas koostatud viktoriinid (http://www.mystudiyo.com/ch/a76307/go , http://www.mystudiyo.com/ch/a76506/go , http://jugendquiz09.wikispaces.com ), siis veel rida helisalvestusega e-keskkondi nagu Voki, Voicethread, Sketchcast ( http://handy-dpel.blogspot.com/2009/10/so-sind-wir.html , http://esaksa.wikispaces.com/voicethread , http://www.sketchcast.com/view/QF5Qbl9/ ) jne
Meie hulgas on õpetajaid ( Astrid Sildnik, Aimi Jõesalu), kes on mitmeid aastaid viinud läbi reaalajas (live online) tunde ja jaganud oma kogemusi nii kodumaal kui ka Euroopas (http://www.slideshare.net/aimij/oppiminereaalajas1008, http://www.slideshare.net/aimij/kennenlernen-im-live-online-raum131008, http://www.slideboom.com/presentations/222418/MeineLIONStunden2010.
Peale selle kiitsime oma rahvusvahelist saksa keeles reaalajas toimuvat DaF- Community koolitust http://dafnet.web2.0campus.net, http://dafnet.web2.0campus.net/?p=261, milles osalevad teisipäevaõhtuti järjekindlalt aastast 2006 Astrid Sildnik, Aimi Jõesalu ja aastast 2007 Irina Ševtšenko. Andsime teada, et sel õppeaastal toimub taas reaalajas õppimise seeria „IT-Gruppe bildet II, mis on eestikeelne (alates 11.novembrist, 19.00-20.00, www.edlv.ee – l).
E-õppevahendite tubli meisterdaja saksa keeles on Anneli Kesksaar ( Liivalaia Gümnaasiumist, võistluse „Täna samm, homme samm“ 3. koha võitja), kes tutvustas oma arvukaid toredaid Flashiga loodud materjale:
 LeMillis (http://www.lemill.net/ ) on Aimi Jõesalu huvitavad materjalidekogumikud saksa keele õpetamiseks (kogumikud leiate, kui otsite materjale nime järgi ).
Kokkuvõtvalt tahame öelda, et meile meeldis ideelaadal väga, kuna seal valitses eriliselt innovaatiline ja tore meeleolu. Olgu veelkord tänatud kõik need, kes Tiigrihüppe välja mõtlesid ja seda oskuslikult edasi viivad ja üldse kõik innovaatilised õpetajad!
Uute meeldivate kohtumisteni!
Aimi Jõesalu, Irina Ševtšenko

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar