pühapäev, 31. oktoober 2010

Saksa keele boksis IDEELAADAL 2010

Saksa keele boksis IDEELADAL 2010
Tiigrihüppe Sihtasutuse IDEELAADAL 2010 tutvustasime paljusid erinevaid e-keskkondi, e-õppevahendeid, mida oleme oma tundides järjekindlalt kasutanud ja ka reaalajas õppimise võimalusi. Tore oli tõdeda, et meie boksi juurde jätkus palju saksa keele huvilisi. See tegi südame soojaks. Kõik huvitujad said oma meiliaadressile „ideelaada e-abimehe“, mis sisaldas kõiki tööjuhendite ja näidete linke.
Kõigepealt demonstreerisime konkreetseid töösid, siis viitasime väga headele samm-sammult - juhenditele Koolielu töövahendites, mis on tublide kolleegide poolt tõesti hästi koostatud. Näitasime täpsemalt, kuidas neid leida ja saatsime kõik lingid veel ka külastajate meiliaadressile, et oleks neid kõiki kiirem ja lihtsam avada .Kõigepealt näitasime erinevaid e-raamatuid, mida oleme saksa keele õpetamisel kasutanud. Igas astmes õpilastele on väga meeldinud ToonDoo ( www.toondoo.com  ) koomiksiraamatud. Headeks näideteks tõime koomiksiraamatute võistlusel auhinnatud saksakeelsed raamatud vaba aja veetmise teemal:
http://www.toondoo.com/ViewBook.toon?bookid=189003
ja
http://www.toondoo.com/ViewBook.toon?bookid=188986
.
Imelihtne on luua ClassToolsi lehitsetavaid virtuaalseid raamatukesi ( http://classtools.net/education-games-php/turningPage/) ükskõik missugusel teemal lühijuttude, luuletuste, lühiankeetide, sõnade raamatukesse salvestamisel ja mis tore veel, neid saab ju lehitseda! Mixbook-i (http://www.mixbook.com/ ) raamatutesse saab lisaks tekstile salvestada ka fotosid (http://www.mixbook.com/photo-books/education/deutschstunde-4742923 ) ja tore on saksa keelt õppida ka Irina Ševtšenko pusleõpiku abil (http://kauksi-puzzle.blogspot.com/ ).
Nii nagu teisteski ainetes ja kõikjal kasutatakse ajaveebe ja vikisid, siis otse loomulikult on võimalus neid kasutada ka saksa keeles ( www.esaksa.wikispaces.com, www.werbungdeutsch.wordpress.com ). Oleme aastaid praktiseerinud blogisid oma etwinninguprojektide ( www.deutschliveonlineprojekt.wordpress.com ja muude Euroopa projektide (www.8bineu.wordpress.com ) kas siis organiseerimiseks või kajastamiseks, aga ka info edastamiseks ( http://twinningkauksis.blogspot.com , www.etwinningpkk.wordpress.com ). Paljud õpetajad kasutavad blogisid ka tööpäevikuks, kust õpilastel on kerge ja mugav leida tunniks tööülesanded ( Astrid Sildnik Kose Gümnaasiumist). Lubasime külastajatel pilku heita ka meie õpilaste blogidesse, mida nad kasutavad e-vihikutena, mis teeb e-tööde salvestamise ja ka kontrollimise väga hõlpsaks. Õpilased armastavad oma e-vihikuid väga, sest neid on kena vaadata! See on osutunud õpilaste jaoks väga motiveerivaks! Blogide ja vikide loomis- ja kasutusjuhendeid on väga palju, eriti Koolielus.
Saksa keele tundides oleme kasutanud ka fotoromaane, mis seisneb fotodele kõnemullide lisamises, milleks omakorda on palju erinevaid võimalusi. Üks neist võimalustest asub järgmisel aadressil: http://bighugelabs.com/captioner.php. Sõnavara õppimisel on aastaid populaarsed olnud wordle-sõnavarakaardid ( www.wordle.com , http://www.wordle.net/show/wrdl/1971377/Deutschstundehttp://www.wordle.net/show/wrdl/2434079/EU-Sprachen ), aga ka mitmesugustel teemadel veebiviktoriinid (väga paljud neist Anneli Kesksaare poolt valmistatud www.edlv.ee –l (http://www.edlv.planet.ee/DE20/ ) ja ka MyStydio-keskkonnas koostatud viktoriinid (http://www.mystudiyo.com/ch/a76307/go , http://www.mystudiyo.com/ch/a76506/go , http://jugendquiz09.wikispaces.com ), siis veel rida helisalvestusega e-keskkondi nagu Voki, Voicethread, Sketchcast ( http://handy-dpel.blogspot.com/2009/10/so-sind-wir.html , http://esaksa.wikispaces.com/voicethread , http://www.sketchcast.com/view/QF5Qbl9/ ) jne
Meie hulgas on õpetajaid ( Astrid Sildnik, Aimi Jõesalu), kes on mitmeid aastaid viinud läbi reaalajas (live online) tunde ja jaganud oma kogemusi nii kodumaal kui ka Euroopas (http://www.slideshare.net/aimij/oppiminereaalajas1008, http://www.slideshare.net/aimij/kennenlernen-im-live-online-raum131008, http://www.slideboom.com/presentations/222418/MeineLIONStunden2010.
Peale selle kiitsime oma rahvusvahelist saksa keeles reaalajas toimuvat DaF- Community koolitust http://dafnet.web2.0campus.net, http://dafnet.web2.0campus.net/?p=261, milles osalevad teisipäevaõhtuti järjekindlalt aastast 2006 Astrid Sildnik, Aimi Jõesalu ja aastast 2007 Irina Ševtšenko. Andsime teada, et sel õppeaastal toimub taas reaalajas õppimise seeria „IT-Gruppe bildet II, mis on eestikeelne (alates 11.novembrist, 19.00-20.00, www.edlv.ee – l).
E-õppevahendite tubli meisterdaja saksa keeles on Anneli Kesksaar ( Liivalaia Gümnaasiumist, võistluse „Täna samm, homme samm“ 3. koha võitja), kes tutvustas oma arvukaid toredaid Flashiga loodud materjale:
 LeMillis (http://www.lemill.net/ ) on Aimi Jõesalu huvitavad materjalidekogumikud saksa keele õpetamiseks (kogumikud leiate, kui otsite materjale nime järgi ).
Kokkuvõtvalt tahame öelda, et meile meeldis ideelaadal väga, kuna seal valitses eriliselt innovaatiline ja tore meeleolu. Olgu veelkord tänatud kõik need, kes Tiigrihüppe välja mõtlesid ja seda oskuslikult edasi viivad ja üldse kõik innovaatilised õpetajad!
Uute meeldivate kohtumisteni!
Aimi Jõesalu, Irina Ševtšenko

reede, 29. oktoober 2010

Inglise keele boks

Inglise keele boksis toimus tihe suhtlemine. Külastajate seas oli nii õpetajaid, õpilasi kui ka lihtsalt keeleõppehuvilisi. Õpetajaid huvitasid vahendid, mille abil enda tööd põnevamaks ja lihtsamaks muuta. Õpilased soovisid nippe õppimiseks ja paljud külastajad otsisid võimalusi iseseisvaks keeleõppeks. Kõik küsimused said vastused. 
Lisaks olid boksis palneeritud mitmed esitlused.

13.00 - webquesti loomine keskkonnas Zunal http://www.zunal.com/ (Katrin Saks);
13.30 - Elektroonsete õpikute tutvustus
http://puzzleform10.pbworks.com/  (Meeri Sild);
14.00 - e-raamatute koostamine
http://www.myebook.com/ (Anneli Tumanski);
14.30 - kursuse "HotPot edasijõudnutele" tutvustus (Katrin Saks);
15.00 – Quizlet
http://quizlet.com/ (Meeri Sild);
15.30 - kursuse "English for Form 9" tutvustus
http://meneb3u.havike.eenet.ee/moodle/login/index.php (Katrin Saks);
16.00 - e-raamatute koostamine (Anneli Tumanski)

Pakkusime õpetajatele välja ka valiku WEB 2.0 vahenditest. 
Esitluse saab avada sellest lingist http://bit.ly/ideelaat2010english

Ajalugu ja ühiskonnaõpetus Ideelaadal


neljapäev, 28. oktoober 2010

Projektid vene õppekeelega koolides



Boksis  nimega „Vene koolidele suunatud projektid" tutvustasime erinevaid projekte

1.  Uurimistööde ajaveebide võrgustik 

VAATLE, UURI, KASUTA

2. Google Sites abil erinevate õppeainete toetamiseks loodud keskkonnad:
3. Google Sites abil erinevate õppeprojektide toetamiseks loodud keskkonnad:
AEG LUGEMISEKS ( LUGEMISAASTALE PÜHENDATUD PROJEKT)
TKVG ja TIKi koostöö projekt  (lõimumisprojekt)


Ljudmilla, Olga ja Juulia

kolmapäev, 27. oktoober 2010

Bioloogia-keemia boks

Bioloogia-keemia boksi tegemiste vastu tundus olevat suur huvi. Arvatavasti kutsus nii noori kui vanemaid kaasa lööma võimalus midagi ise teha. Toimus mitmeid praktilisi mõõtmisi digiandmekogujaga: erinevate jookide (nt Coca-Cola, energiajook, õunamahl jne) pH määramine, soojusefekti tuvastamine tahke aine lahustumisel, süsihappegaasi ja hapnikusisalduse muutuste jälgimine inimese hingamisel, pärmseente ainevahetuse uurimine kääritamisprotsessis (juhendasid Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpetajad M. Saar ja K. Soika ning Tartu Tamme Gümnaasiumi õpetaja U. Tokko).
Väga, maailmaski uudne on TÜ, EMÜ jt teadlaste projekti KeyToNature (http://www.keytonature.eu/wiki/Estonia) raames loodud rakendused taime- ja samblikuliikide määramiseks nutitelefoni või tahvelarvuti abil. Sedagi sai ise kohapeal proovida (juhendasid TÜ õppejõud T. Randlane, A. Saag).

HEV ja logopeedia boks

HEV ja logopeedia boksis tutvustati hariduslike erivajadustega õpilastele mõeldud veebi- jm vahendeid. Peamiselt leiab õppematerjale hariduslike erivajadustega õpilastele LeMill keskkonnast (lemill.netnäiteks autorite (Pille Tina-Kuusik, Hene Binsol, Mari Tõnisson) järgi otsides ja Koolielu portaalist (koolielu.ee).
Tutvustasime ka HEV-kodulehthev.edu.ee, kust leiab õppevara nii lihtsustatud kui toimetuleku õppekava järgi õppijatele. Samuti on portaali oodatud igasugune info hariduslike erivajaduste, eripedagoogika ja kaasava hariduse alaste materjalide, projektide, koolituskursuste, uute väljaannete jm kohta.
Kogu päeva jooksul andsime paljudele õpetajatele ja lapsevanematele metoodilist nõu ning soovitusi HEV õpilaste õppetöö korraldamisel. 

Tarmo, Hene, Mari

teisipäev, 26. oktoober 2010

Algõpetuse boks


Algõpetuse boksis tutvustasime e-raamatu koostamise keskkonda http://storybird.com/, fotokollaažide tegemise keskkonda http://www.photovisi.com/ ja fotodele effektide lisamise vahendit http://www.tuxpi.com/.
Eestikeelsed kasutusjuhendid saab alla laadida Ideelaada algõpetuse boksi veebilehelt http://ideelaat.weebly.com


Ene, Tiia ja Tuuli

teisipäev, 19. oktoober 2010

Ideelaada "Elu koolis koos Tiigriga" infokanal taas avatud!



26. oktoobril 2010 toimub Nokia Kontserdimajas Tiigrihüppe Sihtasutuse
ja Koolielu portaali ideelaat "Elu koolis koos Tiigriga".
Selleks puhuks on taas avatud ajaveeb, kuhu on oodatud laadaga seotud mõtteavaldused, fotojäädvustused, huvitavad ideed boksidest ja kommentaarid.

Et postitus jõuaks blogisse, saatke e-mail aadressile

                  laadaline.idee@blogger.com



Kirja subjekti reale kirjutage postituse pealkiri, kirja sisusse oma muljed ideelaadast. Pildimaterjal pange manusena kirjaga kaasa. Teie postitus ilmub automaatselt IDEELAADA ajaveebile.